Valsts apmaksāto bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumu grozā iekļauj arī psihosociālo rehabilitāciju.

  Trešdien, 7. februārī, plkst. 10.00 Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība (BPAB) aicina uz preses konferenci par biedrības darbības jaunumiem. No šī gada bērnu paliatīvā aprūpe pilnā apmērā pieejama visā Latvijā un, sagaidot 20 gadu jubileju, kas kampaņas 20 gadi pateicībā ietvaros tiks atzīmēta ar dažādiem pasākumiem visa gada garumā, BPAB izvirzījusi jaunu mērķi – multifunkcionāla bērnu paliatīvās aprūpes centra un hospisa izveidi.

No šī gada 2. janvāra, paliatīvo aprūpi saņemošiem bērniem un viņu ģimenēm, valsts apmaksā ne vien ārstniecības pakalpojumus, bet arī psihosociālo rehabilitāciju. Pakalpojuma nodrošināšana deleģēta Bērnu Paliatīvās aprūpes biedrībai (BPAB), kas šogad svin 20. jubileju. To paredz decembrī valdības apstiprinātie noteikumi, kas nosaka, ka valsts finansē atlīdzību paliatīvās aprūpes komandā ietilpstošajiem sociālajiem darbiniekiem un kapelāniem, kā arī komandas vadītājam. Tāpat tiek segti ceļa izdevumi un citi speciālistu darbības nodrošināšanai nepieciešamie tēriņi.

Bērnu paliatīvās aprūpes mērķis ir nodrošināt pilnvērtīgu dzīves kvalitāti neizārstējami slimiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem, veicinot iespēju uzturēties mājās, nevis ārstniecības iestādēs. Tas ir multidisciplinārs pakalpojums, kas ietver gan ārstniecības pakalpojumus (ārsts, māsa), psiholoģisku atbalstu (psihoterapeits, psihologs), gan psihosociālo rehabilitāciju (kapelāns, sociālais darbinieks).

Līdz šim valsts apmaksāja tikai bērnu paliatīvās aprūpes ārstniecības un psiholoģiska atbalsta  pakalpojumus. Rīgas iedzīvotājiem psihosociālo rehabilitāciju paliatīvā aprūpē esošiem bērniem un viņu ģimenes locekļiem finansēja pašvaldība, savukārt pārējiem pacientiem tā bija atkarīga no piesaistītajiem ziedojumiem. Turpmāk valsts apmaksāts bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojums mājās, pilnā multidisciplinārās komandas speciālistu sastāvā, būs pieejams visā Latvijā. Valsts finansē trīs psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzēju komandas.

Psihosociālo rehabilitāciju pakalpojumus var saņemt bērni, kas ir Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas Paliatīvās aprūpes dienesta un Liepājas reģionālās slimnīcas paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē, kā arī viņu ģimenes locekļi. Psihosociālā rehabilitācija ietver gan individuālas speciālistu konsultācijas, gan atbalsta grupu nodarbības vecākiem, brāļiem un māsām, ne vien bērna slimības laikā, bet arī sērošanas periodā,divu gadu periodā pēc bērna nāves.

Paliatīvās aprūpes starpdisciplinārā speciālistu komanda darbojas diennakts režīmā bez brīvdienām (24/7), nodrošinot gan klātienes, gan telefoniskas vai tālaprūpes konsultācijas, kā arī iesaistot ģimeni atbalsta grupās.

Patlaban paliatīvo aprūpi Latvijā saņem vairāk kā 300 bērni un viņu ģimenes locekļi, liecina BPAB informācija par situāciju pērnā gada nogalē. Pēdējo gadu laikā bērnu skaits, kam nepieciešama paliatīvā aprūpe, palielinās.