“Nemanāmie bērni” – Pasaules Hospisa dienai veltīti pasākumi Latvijā.

Oktobra mēnesī Latvijā Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība īstenos dažādas aktivitātes, lai atzīmētu Pasaules Hospisa un Paliatīvās aprūpes dienu un pievērstu uzmanību neizārstējami slimu bērnu aprūpei un vajadzībām. Zīmīgi, ka šī gada Hospisa dienas sauklis, par ko vienojusies Starptautiskās bērnu paliatīvās aprūpes tīkla organizācija (ICPCN), skan “Nemanāmās dzīves, nemanāmie pacienti”. Bērnu paliatīvās aprūpes pacienti bieži tiešām ir nemanāmi – viņi klusi dzīvo savu ģimeņu aprūpēti, taču viņu vajadzības un vēlmes attīstītā sabiedrīnā nedrīkst palikt nepamanītas un vienaldzīgas.

Lai atgādinātu par bērniem ar neizārstējamām saslimšanām, Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība oktobrī aicinās pret ziedojumiem iegādāties biedrības īstenotās labdarības kustības “Eņģeļu koks” ziedošu krūmu stādus, 9.10. rīkos informatīvu semināru Līvānos, tāpat sociālajos tīklos tiks veidotas publikācijas, lai plašākai sabiedrībai parādītu bērnu paliatīvās aprūpes pacientu talantus un atgādinātu – lai arī bieži nemanāmi, šie bērni un viņu ģimenes ir tepat, starp mums.

Pasaules Hospisa un Paliatīvās aprūpes dienas šī gada mērķi ir:

  • Dot iespēju cilvēkiem dalīties ar savu pieredzi un paust viedokli par hospisa un paliatīvās aprūpes pieejamības uzlabošanu pasaulē.
  • Sekmēt sabiedrības informētību un izpratni par cilvēku, ar dzīvi ierobežojošām slimībām, un viņu ģimeņu vajadzībām – medicīniskām, sociālām, praktiskām un garīgām vajadzībām.
  • Piesaistīt līdzekļus, lai atbalstītu un attīstītu hospisa un paliatīvās aprūpes pakalpojumus visā pasaulē.

Bērni, kas sadzīvo ar neizārstējamām saslimšanām, savā būtībā neatšķiras no veseliem mazuļiem. Kādam no viņiem ir mammas smaids, kādam tēta acu skatiens, viņiem ir talanti, sapņi un vēlmes,  un viņu ģimenes locekļiem –  tāpat. Vienīgi šo cilvēku dzīvi ir ierobežojusi slimība, kas bieži bērnus nolēmusi dzīvei mājās vai pat tikai un vienīgi gultā.

Latvijā Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes dienesta  palīdzību saņem gandrīz 180 bērni, turklāt pacientu skaits katru gadu palielinās.

Hospisa dienai veltītie pasākumi un labdarības akcija „Eņģeļu koks” tiek organizētas projekta „Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības darbības stiprināšana” (Nr. 2012.EEZ/DAP/MAC/104/1/NAC/038) ietvaros.