BPAB vēlas veidot bērnu multifunkcionālo centru un hospisu

No šī gada paliatīvā aprūpe bērniem pilnā apmērā pieejama visā Latvijā un paredzēts veidot pirmo bērnu paliatīvās aprūpes multifunkcionālo centru un hospisu Baltijā, šodien informēja Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība (BPAB), kas šogad svin 20. gadu darba jubileju.

 

Divdesmit gadu darbs rezultējies ar to, ka valsts apmaksāto pakalpojumu grozā pirmoreiz iekļauta psihosociālā rehabilitācija, tādējādi bērnu paliatīvā aprūpe neizārstējami slimiem bērniem, bērniem ar ierobežotu dzīvildzi, kā arī viņu ģimenēm pilnā apmērā pieejama visā Latvijā.

 

 

Līdz šim valsts apmaksāja tikai paliatīvās aprūpes ārstniecības daļu: ārsta, māsas, psihologa vai psihoterapeita konsultācijas,  taču šogad budžetā atvēlēts pusmiljons eiro, lai nodrošinātu arī kapelāna un sociālā darbinieka atbalstu. Iepriekš Rīgā psihosociālo atbalstu apmaksāja pašvaldība, bet pārējā Latvijā tas bija pieejams, pateicoties ziedojumiem. Psihosociālās  rehabilitācijas pakalpojumi tiek sniegti bērna dzīvesvietā, un palīdzību saņem arī vecāki un ģimenes locekļi.

 

“Lielākoties mūsu aprūpē ir bērni, kas nekad nestaigās, nerunās, nevarēs ēst paši, un tās nav īslaicīgas, pārejošas grūtības – tā būs visu viņu mūžu. Paliatīvā aprūpe nodrošina iespēju bērnam augt mājās, dzīvot ģimenē, nevis slimnīcā vai aprūpes iestādē,” skaidroja BPAB valdes priekšsēdētāja Anda Jansone. “Tās ir rūpes arī par ģimeni, lai tuvinieki varētu saglabāt pilnvērtīgu dzīvi. Vairumā gadījumu ģimenē vislielākā uzmanība tiek pievērsta tieši slimajam bērnam, bet atbalsts ir vajadzīgs arī brāļiem un māsām, un arī pašiem vecākiem,”

 

Tieši tādēļ Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība, kas ar dažādiem sabiedrību izglītojošiem un mērķgrupu atbalstošiem pasākumiem šogad atzīmēs 20. pastāvēšanas jubileju, iecerējusi izveidot ne vien Latvijā, bet arī Baltijā pirmo multifunkcionālo paliatīvās aprūpes hospisa centru, kurā paredzēts radīt maksimāli mājas videi pietuvinātus apstākļus, vienlaikus nodrošinot īslaicīgu uzturēšanos un aprūpi dienas centrā vai periodā līdz mēnesim, lai vecākiem būtu atelpas brīdis. Tāpat iecerēts nodrošināt speciālistu konsultācijas un nodarbības gan grupās, gan individuāli bērniem un viņu ģimenes locekļiem, kā arī atbalsta grupas ne vien bērna dzīves laikā, bet arī pēc bērna nāves -sērošanas periodā.  

 

Dienas centra pakalpojums dod iespēju vecākiem no rīta bērnu atvest un pēcpusdienā vai vakarā paņemt, savukārt pašiem – atgriezties darba tirgū. Savukārt hospisa funkcija nozīmē iespēju dzīves pēdējās dienas pavadīt kopā ar ģimeni maksimāli mājas apstākļiem pietuvinātā vidē.

 

“Sadarbība ar biedrību ģimenēm nodrošina pārliecību, ka jebkurā laikā ir pieejama kvalificēta medicīniska palīdzība no speciālistiem, kuri zina un pilnībā izprot saslimšanas izpausmes katram pacientam. Bērna aiziešanas mirklis vienmēr ir negaidīts, pat tad, ja zināms, ka tas ir nenovēršams. Smago triecienu ģimenei nemazina nāves fakta konstatācija no bezpersoniskas ātrās palīdzības brigādes puses, ir nepieciešama profesionālu, uzticamu cilvēku klātbūtne, kuri zina kā rīkoties attiecīgajā situācijā,” stāstīja Ilze Petrovska, BPAB vecāku iniciatīvas grupas pārstāve un valdes locekle.

 

Savukārt, labklājības ministrs Jānis Reirs norādīja: ja ģimenē piedzimst slims bērns ar īpašām vajadzībām, tad bieži pirmais ieteikums ir ievietot viņu bērnu sociālās aprūpes centrā. Ministrs uzskata, ka iespējami vairāk funkciju jānodod nevalstiskajam sektoram, kas spēj nodrošināt motivētus un profesionālus pakalpojumus.

 

“Ministrija atzinīgi novērtē un pateicas Bērnu paliatīvās aprūpes biedrībai par šajos gados jau paveikto tik smagā nozarē. Īpaši – par komplekso paliatīvās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanu, bērnam atrodoties mājās pie sev mīļiem cilvēkiem, sev ierastā un tuvā vidē. Mēs noteikti atbalstām biedrības ieceres un turpmākos darbus, kas ir domāti, lai īpaši smagos brīžos neatstātu ģimenes vienas bez atbalsta un padoma.”

 

Plānots, ka multifukcionālais centrs – hospiss varētu tikt izveidots tuvāko 5 gadu laikā.

 

Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība (BPAB) ir sabiedriskā labuma organizācija, kas jau 20 gadus sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Paliatīvās aprūpes dienestu nodrošina multidisciplināras komandas palīdzību neizārstējami slimiem bērniem un viņu ģimenēm mājās, bērna slimības laikā, kā arī pēc viņa nāves sērošanas periodā. Paliatīvā aprūpe Latvijā nepieciešama aptuveni 600 – 700 bērniem, un viņu skaits ik gadu pieaug.

 

Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības darbu un hospisa izveidi jūs varat atbalstīt, ziedojot līdzekļus ar naudas pārskaitījumu tiešsaistē.